Ολύμπια Αινίγματα: Αναζητώντας τους θεούς του Ολύμπου στο Μουσείο Ακρόπολης

Με οδηγό την αγγελιοφόρο θεά Ίριδα, οι μαθητές αναζητούν απεικονίσεις των θεών του Ολύμπου στις συλλογές του Μουσείου. Με τη βοήθεια του εποπτικού υλικού αναγνωρίζουν τον κάθε θεό μέσα από τα σύμβολά του και μαθαίνουν για τα αγαπημένα του φυτά και ζώα. Η αναζήτηση ολοκληρώνεται στην Αίθουσα του Παρθενώνα, όπου τα παιδιά «συναντούν» όλους τους θεούς μαζί στη ζωφόρο και παρακολουθούν το αποκορύφωμα της γιορτής των Παναθηναίων, την παράδοση του πέπλου στην θεά Αθηνά.

Το πρόγραμμα σχεδιάστηκε και υλοποιείται από το Γραφείο Ενημέρωσης και Εκπαίδευσης της Υπηρεσίας Συντήρησης Μνημείων Ακρόπολης.

Τάξεις Νηπιαγωγείο - Γ΄ Δημοτικού
Ημέρες Τρίτη & Πέμπτη
Ώρες 10:00
Διάρκεια 90 λεπτά
Συμμετοχές Έως 50 μαθητές
Σχολεία εξωτερικού Προσφέρεται και σε σχολεία του εξωτερικού κατόπιν συνεννόησης, στέλνοντας ηλεκτρονικό μήνυμα τουλάχιστον ένα μήνα πριν στη διεύθυνση [email protected]. Τα προγράμματα γίνονται στα ελληνικά ή στα αγγλικά.
Κράτηση θέσεων Οι θέσεις εξαντλήθηκαν