Δίκαιος λόγος, Γλυπτά του Παρθενώνα

Πώς βρέθηκαν τα γλυπτά του Παρθενώνα στο Λονδίνο και σε άλλες πόλεις της Ευρώπης; Ποιές συγκυρίες οδήγησαν στον διαμελισμό του διακόσμου του σημαντικότερου Μνημείου της κλασικής αρχαιότητας; Είναι δίκαιο ή όχι το αίτημα να επιστρέψουν στον τόπο τους και να επανενωθούν με αυτά που υπάρχουν στο Μουσείο Ακρόπολης; Πρωτότυπα και αντίγραφα των γλυπτών του Παρθενώνα αλλά και θραύσματα που ήδη έχουν επιστρέψει, αφηγούνται τις περιπέτειές τους και καλούν τους μαθητές να αναπτύξουν τη δική τους επιχειρηματολογία για ένα θέμα που ζητά λύση εδώ και 200 χρόνια.

Το πρόγραμμα σχεδιάστηκε και υλοποιείται από το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Μουσείου Ακρόπολης.

Τάξεις Α΄ Λυκείου - Γ΄ Λυκείου
Ημέρες Δευτέρα, Τετάρτη & Παρασκευή
Ώρες έναρξης 09:30 & 11:00
Διάρκεια 90 λεπτά
Συμμετοχές Έως 50 μαθητές
Σχολεία εξωτερικού Προσφέρεται και σε σχολεία του εξωτερικού κατόπιν συνεννόησης, στέλνοντας ηλεκτρονικό μήνυμα τουλάχιστον ένα μήνα πριν στη διεύθυνση [email protected]. Τα προγράμματα γίνονται στα ελληνικά ή στα αγγλικά.
Κράτηση θέσεων Οι θέσεις εξαντλήθηκαν