Αρχαία γλυπτική: Δίνοντας μορφή στην πέτρα

Πώς σκάλιζαν οι αρχαίοι γλύπτες το μάρμαρο; Πώς το μετέφεραν από το λατομείο; Ποια είδη μαρμάρου προτιμούσαν, πόσο εξελιγμένα ήταν τα εργαλεία τους, τι τεχνικές χρησιμοποιούσαν και πώς έδιναν «ζωή» στα έργα τους; Τα γλυπτά του Μουσείου Ακρόπολης κρύβουν πολλά μυστικά της αρχαίας μαρμαρογλυπτικής και οι μαθητές τα ανακαλύπτουν με τη βοήθεια των αρχαιολόγων του Μουσείου και πλούσιου εποπτικού υλικού.

Το πρόγραμμα σχεδιάστηκε και υλοποιείται από το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Μουσείου Ακρόπολης.

Τάξεις Δ΄- ΣΤ΄ Δημοτικού
Ημέρες

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη & Παρασκευή

Διάρκεια

60 λεπτά

Πιθανή καθυστέρηση στην άφιξή σας μπορεί να επιφέρει τροποποίηση της διάρκειας του προγράμματος.

Συμμετοχές Έως 50 μαθητές ανά σχολείο και ανά σχολικό έτος
Σχολεία εξωτερικού Προσφέρεται και σε ελληνόφωνα και αγγλόφωνα σχολεία του εξωτερικού κατόπιν συνεννόησης, στέλνοντας ηλεκτρονικό μήνυμα τουλάχιστον ένα μήνα πριν στη διεύθυνση [email protected].
Κράτηση θέσεων Οι αιτήσεις για την συμμετοχή στα σχολικά εκπαιδευτικά προγράμματα της περιόδου Οκτωβρίου - Δεκεμβρίου 2024 ολοκληρώθηκαν καθότι οι θέσεις εξαντλήθηκαν.