02 Απριλίου 2022 - 31 Οκτωβρίου 2022

Περπατώντας στην αρχαία γειτονιά του Μουσείου Ακρόπολης

Περιηγηθείτε μαζί με τους αρχαιολόγους του Μουσείου στην αρχαιολογική ανασκαφή που, σαν τεράστιο έκθεμα, απλώνεται στη βάση του Μουσείου. Βαδίστε στους δρόμους της αρχαίας γειτονιάς, δείτε από κοντά τα σπίτια με τις αυλές και τα πηγάδια, μπείτε στην καρδιά των εντυπωσιακών επαύλεων με τα ιδιωτικά λουτρά, περιεργαστείτε τα εργαστήρια με τις δεξαμενές νερού και κάντε ένα μαγευτικό ταξίδι στον χρόνο, την ιστορία και την καθημερινότητα των ανθρώπων που έζησαν στη σκιά του βράχου της Ακρόπολης για περισσότερο από 4.500 χρόνια.

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Αγγλικά κάθε Δευτέρα και Σάββατο, στις 11 π.μ.
Ελληνικά κάθε Δευτέρα και Σάββατο, στη 1 μ.μ.
Διάρκεια 45 λεπτά
Εγγραφή

Εγγραφές γίνονται την ημέρα της παρουσίασης στο Γραφείο Πληροφοριών του Μουσείου. Έως 20 επισκέπτες ανά παρουσίαση. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.

Μέτρα υγειονομικής προστασίας Συστήνεται η χρήση προστατευτικής μάσκας (δεν παρέχεται από το Μουσείο). Η χρήση ατομικής ακουστικής συσκευής whisper (παρέχεται από το Μουσείο) είναι υποχρεωτική. Ενημερωθείτε αναλυτικά για τα μέτρα υγειονομικής προστασίας.
Κόστος Απαραίτητη προϋπόθεση η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου

ΕΙΚΟΝΕΣ

Η χρήση των δεδομένων σας περιγράφεται στις ρυθμίσεις απορρήτου