01 Σεπτεμβρίου 2015 - 10 Ιανουαρίου 2016

Οι Μεγάλοι Θεοί της Σαμοθράκης και η Αθηνά της Ακρόπολης

Οι επισκέπτες του Μουσείου συμμετέχουν κάθε Παρασκευή σε ένα νυχτερινό ταξίδι στο ιερό των Μεγάλων Θεών της Σαμοθράκης και στο ιερό της Αθηνάς στην Αθηναϊκή Ακρόπολη. Γνωρίζουν τους δύο χώρους, τους θεϊκούς πρωταγωνιστές τους, τους μύθους, τις τελετουργίες, την παρουσία και τις προσδοκίες των αρχαίων επισκεπτών τους, μέσα από τα αρχαιολογικά ευρήματα, τα τοπία και τους ήχους τους. Η θεματική παρουσίαση «Οι Μεγάλοι Θεοί της Σαμοθράκης και η Αθηνά της Ακρόπολης» γίνεται στο πλαίσιο της περιοδικής έκθεσης «Σαμοθράκη. Τα μυστήρια των Μεγάλων Θεών».

Ελληνικά: κάθε Παρασκευή, στις 8 μ.μ.

Αγγλικά: κάθε Παρασκευή, στις 6 μ.μ.

Συμμετοχή: Έως 40 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση. Δελτία συμμετοχής θα βρείτε τις ημέρες των παρουσιάσεων στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.

Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.

Σημείο συνάντησης: Στο γυάλινο δάπεδο στο ισόγειο του Μουσείου.