07 Νοεμβρίου 2021 -27 Μαρτίου 2022

Παράξενα πλάσματα στο Μουσείο Ακρόπολης

Μα.. τι είναι ο Ιππαλεκτριών; Κόκορας ή άλογο; Πραγματικό μυστήριο! Και ο Κένταυρος, ο Τυφώνας, ο Τρίτωνας και τόσα άλλα;

Ελάτε με τα παιδιά σας στο Μουσείο να τα ανακαλύψουμε μαζί. Πλάσματα της γης, της θάλασσας και του αέρα, δημιουργήματα της φαντασίας των αρχαίων, μας προσκαλούν σε ένα παιχνίδι εξερεύνησης, παρατήρησης και γνώσης.

Φεύγοντας, τα παιδιά παίρνουν στο σπίτι τα υλικά για να δημιουργήσουν τα δικά τους παράξενα πλάσματα. Και αν θέλουν, μπορούν να φωτογραφίσουν και να ανεβάσουν το έργο τους στο acropolismuseum kids!

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Ηλικίες Για οικογένειες με παιδιά έως 12 έτων
Ημέρες & ώρες

Κάθε Κυριακή, 10:30 π.μ. και 12:30 μ.μ., εκτός της Κυριακής 26/12/2021

Γλώσσα Ελληνικά
Διάρκεια 60 λεπτά
Συμμετοχή

Εγγραφές γίνονται την ίδια ημέρα στο Γραφείο Πληροφοριών του Μουσείου. Έως 30 επισκέπτες ανά παρουσίαση. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.

Μέτρα υγειονομικής προστασίας Η χρήση προστατευτικής μάσκας (δεν παρέχεται από το Μουσείο) και ατομικής ακουστικής συσκευής whisper (παρέχεται από το Μουσείο) είναι υποχρεωτική. Ενημερωθείτε αναλυτικά για τα μέτρα υγειονομικής προστασίας.
Κόστος Η συμμετοχή είναι ελεύθερη για τα παιδιά. Για τους γονείς/συνοδούς είναι απαραίτητη η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου (€5).
  Αγορά εισιτηρίου

Η χρήση των δεδομένων σας περιγράφεται στις ρυθμίσεις απορρήτου