07 Νοεμβρίου 2021 -29 Οκτωβρίου 2023

Παράξενα πλάσματα στο Μουσείο Ακρόπολης

Μα.. τι είναι ο Ιππαλεκτριών; Κόκορας ή άλογο; Πραγματικό μυστήριο! Και ο Κένταυρος, ο Τυφώνας, ο Τρίτωνας και τόσα άλλα; Ελάτε με τα παιδιά σας στο Μουσείο να τα ανακαλύψουμε μαζί. Πλάσματα της γης, της θάλασσας και του αέρα, δημιουργήματα της φαντασίας των αρχαίων, μας προσκαλούν σε ένα παιχνίδι εξερεύνησης, παρατήρησης και γνώσης. Φεύγοντας, τα παιδιά παίρνουν στο σπίτι τα υλικά για να δημιουργήσουν τα δικά τους παράξενα πλάσματα. Και αν θέλουν, μπορούν να φωτογραφίσουν και να ανεβάσουν το έργο τους στο acropolismuseum kids!

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Ηλικίες Για οικογένειες με παιδιά έως 12 ετών
Ημέρες & ώρες

Κάθε Κυριακή, 11:00 π.μ. (εκτός από 16/4, Κυριακή του Πάσχα)

Γλώσσα Ελληνικά
Διάρκεια 60 λεπτά
Κόστος Δωρεάν. Απαραίτητη προϋπόθεση η έκδοση εισιτηρίου ημέρας για τους ενηλίκους και μηδενικού εισιτηρίου για τα παιδιά. Ενημερωθείτε για το κόστος εισιτηρίων.
Οδηγίες συμμετοχής

Συνιστάται εγγραφή στο πρόγραμμα πριν την αγορά εισιτηρίου.

Ομαδικές εγγραφές (άνω των 10 ατόμων) δεν γίνονται.

Έως 30 επισκέπτες ανά παρουσίαση. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.

Η παρουσίαση πραγματοποιείται με τη χρήση ακουστικών συσκευών (whisper), οι οποίες διατίθενται στο Γραφείο Πληροφοριών με την προσωρινή παράδοση επίσημου εγγράφου ταυτοποίησης (Δελτίο Ταυτότητας, Δίπλωμα Οδήγησης, Διαβατήριο).