27 Μαϊου 2023 - 28 Μαϊου 2023

Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές 2023 - Περπατώντας στην αρχαία γειτονιά

Το Σάββατο 27 Μαΐου και την Κυριακή 28 Μαΐου 2023 το Μουσείο Ακρόπολης συμμετέχει στην πανελλήνια επετειακή δράση «Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές» που διοργανώνει το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, με δύο έκτακτες θεματικές παρουσιάσεις «Περπατώντας στην αρχαία γειτονιά του Μουσείου Ακρόπολης».

Με οδηγούς τους αρχαιολόγους του Μουσείου, οι επισκέπτες περιηγούνται στην αρχαιολογική ανασκαφή που απλώνεται στη βάση του κτηρίου και κάνουν ένα μαγευτικό ταξίδι στον χρόνο, την ιστορία και την καθημερινότητα των ανθρώπων που έζησαν στη σκιά του βράχου της Ακρόπολης για περισσότερο από 4.500 χρόνια.

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Αγγλικά Σάββατο 27/5 στις 11:00 π.μ. και Κυριακή 28/5 στις 10:30 π.μ.
Ελληνικά Σάββατο 27/5 στη 1 μ.μ. και Κυριακή 28/5 στις 12:30 π.μ.
Διάρκεια 60 λεπτά
Κόστος Οι επετειακές αυτές παρουσιάσεις προσφέρονται δωρεάν με την έκδοση μηδενικού εισιτηρίου από τα ταμεία
του Μουσείου.
Εγγραφή Oι θέσεις εξαντλήθηκαν.
Οδηγίες συμμετοχής

Ομαδικές εγγραφές (άνω των 10 ατόμων) δεν γίνονται.

Έως 20 επισκέπτες ανά παρουσίαση. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.