22 Νοεμβρίου 2014 - 22 Νοεμβρίου 2014

Πήλινες μορφές: τα ειδώλια και οι ανάγλυφοι πίνακες του Μουσείου Ακρόπολης

Η αρχαία κοροπλαστική είναι μια τέχνη ευρείας χρήσης που παράγεται σε «επαναλήψεις». Τα κατάλοιπά της αντανακλούν πλήθος χρηστών της σε όλο τον αρχαίο ελληνικό κόσμο και πολλών αρχαίων επισκεπτών στα ιερά της Ακρόπολης. Τα ειδώλια και οι ανάγλυφοι πίνακες στους εκθεσιακούς χώρους του Μουσείου εντυπωσιάζουν με τα ξεθωριασμένα τους χρώματα, την ποικιλία τους, και τη συχνά άμεση, μετωπική τους επικοινωνία με το σύγχρονο θεατή. Οι επισκέπτες εξερευνούν με τους Αρχαιολόγους - Φροντιστές τις λεπτομέρειές τους, τους τρόπους κατασκευής τους, τις μεθόδους έρευνας και χρονολόγησής τους, καθώς και το συναρπαστικό κόσμο που μας αποκαλύπτουν.

Ελληνικά: 1 μ.μ.
Αγγλικά: Οι συζητήσεις του Σαββάτου μπορούν να γίνουν και στην αγγλική γλώσσα κατόπιν αποστολής αιτήματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση  [email protected]
Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα προκράτησης στο τηλέφωνο 210 9000900/εσωτ. 405, μόνο κάθε Τρίτη, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ. και κάθε Παρασκευή, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ.