05 Αυγούστου 2017 - 19 Νοεμβρίου 2017

Εmotions, ένας αρχαιολογικός περίπατος στα συναισθήματα

Οι επισκέπτες έχουν τη δυνατότητα να περιηγηθούν στην έκθεση «εmotions, ένας κόσμος συναισθημάτων» με οδηγούς τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές, κάνοντας έναν περίπατο στην ψυχή του ανθρώπου, τα πάθη της οποίας εκφράζονται μέσα από το φίλτρο της αρχαίας τέχνης.

Η έκθεση «εmotions, ένας κόσμος συναισθημάτων» είναι μια αφηγηματική έκθεση που διηγείται και φωτίζει το αθέατο σύμπαν των συναισθημάτων στην προσωπική, κοινωνική και πολιτική ζωή του αρχαίου κόσμου. Εκθέματα από τα σπουδαιότερα μουσεία του κόσμου αφηγούνται τα συναισθήματα στην αρχαία ελληνική τέχνη, μέσα από τη ματιά του Μουσείου Ακρόπολης. Πολλά από τα εκθέματα είναι μοναδικά καλλιτεχνήματα, τα οποία για πρώτη φορά παρουσιάζονται στην Ελλάδα, αλλά πολλά είναι και εκείνα από ελληνικά μουσεία που για πρώτη φορά επικεντρώνεται πάνω τους το διεθνές ενδιαφέρον.

• Ελληνικά: κάθε Σάββατο και Κυριακή, στις 1 μ.μ.
  • Αγγλικά: κάθε Σάββατο και Κυριακή, στις 11 π.μ.
  • Γαλλικά: κάθε τελευταία Κυριακή του μήνα στις 11 π.μ.
  • Διάρκεια: 45 λεπτά
  • Συμμετοχή: Έως 25 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση. Εγγραφές γίνονται τις ημέρες των παρουσιάσεων στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.
  • Εισιτήρια: Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου της περιοδικής έκθεσης (3 ευρώ).
  • Σημείο συνάντησης με τον Αρχαιολόγο-Φροντιστή: Στο γυάλινο δάπεδο στο ισόγειο του Μουσείου.