05 Οκτωβρίου 2018 - 10 Φεβρουαρίου 2019

Από την απαγορευμένη πόλη: αυτοκρατορικά διαμερίσματα του Qianlong

Με οδηγούς τους Αρχαιολόγους–Φροντιστές, οι επισκέπτες μπορούν να απολαύσουν προσωπικά αντικείμενα, έργα τέχνης και έπιπλα που βγήκαν για πρώτη φορά από τα κλειστά διαμερίσματα του Αυτοκράτορα της Κίνας Qianlong (1711-1799) στην Απαγορευμένη Πόλη του Πεκίνου, με προορισμό το Μουσείο Ακρόπολης στο πλαίσιο της περιοδικής έκθεσης «από την απαγορευμένη πόλη. αυτοκρατορικά διαμερίσματα του Qianlong».

Ελληνικά: κάθε Παρασκευή στη 1 μ.μ., κάθε Σάββατο & Κυριακή στις 11 π.μ. & στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: κάθε Παρασκευή στις 11 π.μ.
Συμμετοχή: Εγγραφές γίνονται τις ημέρες των παρουσιάσεων στο Γραφείο Πληροφοριών του Μουσείου. Ισχύει για περιορισμένο αριθμό επισκεπτών (έως 25 επισκέπτες ανά θεματική). Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου της περιοδικής έκθεσης.
Σημείο συνάντησης με τον Αρχαιολόγο-Φροντιστή: Στο γυάλινο δάπεδο στο ισόγειο του Μουσείου.