«Χαίρε Ξένε Στη Χώρα των Ονείρων». Έκθεση φωτογραφιών του Robert McCabe.

Το Υπουργείο Τουρισμού, ο Ελληνικός Οργανισμός Τουρισμού και το Μουσείο Ακρόπολης, παρουσιάζουν από τις 28 Μαΐου 2024 έως και τις 8 Σεπτεμβρίου 2024 την έκθεση φωτογραφίας του Robert McCabe με τίτλο «Χαίρε Ξένε Στη Χώρα των Ονείρων» στην Αίθουσα Περιοδικών Εκθέσεων στο ισόγειο του Μουσείου Ακρόπολης. Πρόκειται για μια μοναδική αναδρομή στην ‘ελληνική περίοδο’ του McCabe, με περίπου 100 φωτογραφίες, που στοχεύουν στο να αναδειχθεί η αυθεντικότητα, ο πολιτισμός, η ιστορία, η ομορφιά και οι άνθρωποι στην καθημερινότητα της μεταπολεμικής Ελλάδας μέσα από τη ματιά του Αμερικανού καλλιτέχνη.

Ο φωτογραφικός φακός του McCabe απεικονίζει την Ελλάδα, που χαρακτηρίζεται από τον μόχθο και τα περιορισμένα μέσα αλλά αναδεικνύει επίσης τις προοπτικές της και την προσδοκία για ένα καλύτερο μέλλον. Οι επιλεγμένες φωτογραφίες υπογραμμίζουν τη σημασία της διατήρησης της φυσικής ομορφιάς και της πολιτιστικής κληρονομιάς της Ελλάδας, διαφυλάσσοντας τα στοιχεία της ταυτότητάς μας που καθιστούν την Ελλάδα έναν πραγματικά μοναδικό τόπο, ζωντανό και αισιόδοξο, με ένα πλούσιο μωσαϊκό από το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον.

Η είσοδος στην έκθεση «Χαίρε Ξένε Στη Χώρα των Ονείρων» είναι ελεύθερη για το κοινό. Απαραίτητη προϋπόθεση η έκδοση εισιτηρίου ελεύθερης εισόδου από τα ταμεία εισιτηρίων του Μουσείου.

Την έκθεση συνοδεύει δίγλωσση έκδοση (ελληνικά-αγγλικά) που θα διατίθεται σύντομα στο Πωλητήριο του Μουσείου.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΚΘΕΣΗΣ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ

ΩΡΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ

Η έκθεση είναι ανοιχτή τις ώρες λειτουργίας του Μουσείου.

ΕΚΘΕΣΙΑΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Αίθουσα Περιοδικών Εκθέσεων, ισόγειο Μουσείου

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ

Η είσοδος στην έκθεση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση η έκδοση εισιτηρίου ελεύθερης εισόδου από τα ταμεία εισιτηρίων του Μουσείου.

ΓΛΩΣΣΕΣ

Υπομνηματισμός στα ελληνικά και στα αγγλικά.