28 Οκτωβρίου 2014 - 16 Φεβρουαρίου 2015

Τέθριππο από τη συλλογή του Θεόφιλου Χάνσεν

Την Τρίτη 28 Οκτωβρίου οι Αρχαιολόγοι-Φροντιστές του Μουσείου Ακρόπολης θα παρουσιάσουν στους επισκέπτες την επίδραση των γλυπτών της Ακρόπολης στη δημιουργία της ελληνικής Αναγέννησης στο δυτικό κόσμο. Αφορμή αποτελεί το χάλκινο τέθριππο με τη θεά Νίκη από τη συλλογή του Θεόφιλου Χάνσεν που υπήρξε αρχιτέκτονας σπουδαίων νεοκλασικών κτηρίων στην Ελλάδα και την κεντρική Ευρώπη του 19ου αιώνα. Το μοναδικό αυτό έργο τέχνης θα εκτίθεται στο Μουσείο Ακρόπολης ως τις 16 Φεβρουαρίου 2015. Προέρχεται από το Μουσείο Εφαρμοσμένων Τεχνών της Βιέννης και αποτελεί μέρος της έκθεσης με τίτλο «Ελληνική Αναγέννηση: Η αρχιτεκτονική του Θεόφιλου Χάνσεν (1813-1891)» που πραγματοποιείται στο Ίδρυμα Εικαστικών Τεχνών και Μουσικής Β. & Μ. Θεοχαράκη. Στο πλαίσιο του εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου, το Μουσείο Ακρόπολης θα είναι ανοιχτό από τις 8 π.μ. έως τις 8 μ.μ. με ελεύθερη είσοδο.