Ηλεκτρονική τεκμηρίωση και διαχείριση των συλλογών

Το 2014, το Μουσείο Ακρόπολης απέκτησε το ΜuseumPlus, ένα ειδικά σχεδιασμένο σύστημα τεκμηρίωσης και διαχείρισης μουσειακών συλλογών. Μετά την παραμετροποίηση του λογισμικού, σύμφωνα με τις οδηγίες του Τμήματος Αρχαιολογικών Συλλογών που το διαχειρίζεται, διαμορφώθηκε ένα λειτουργικό εργαλείο για την πλήρη ηλεκτρονική τεκμηρίωση των συλλογών του Μουσείου.

Μέχρι σήμερα, έχουν καταχωρηθεί όλα τα αντικείμενα που παρουσιάζονται στους εκθεσιακούς του χώρους και μεγάλος αριθμός αυτών που φυλάσσονται στις αποθήκες του. Το σύστημα, που εμπλουτίζεται καθημερινά με νέες καταχωρήσεις, προσφέρει τη δυνατότητα εισαγωγής πολυμεσικού περιεχομένου καθώς και εξαγωγής δεδομένων στον ιστοχώρο του Μουσείου, παρέχοντας στο κοινό ελεύθερη πρόσβαση σε επιστημονικό και ερευνητικό υλικό.