15 Ιανουαρίου 2013 - 30 Ιουνίου 2013

Εργαστήριο Τεχνών

Το 2013, εγκαινιάστηκε μια νέα δράση του Μουσείου Ακρόπολης: το «Εργαστήριο Τεχνών». Πρόκειται για ένα ανοιχτό εργαστήριο, που διαμορφώθηκε ειδικά στον δεύτερο όροφο του μουσείου, με στόχο να ικανοποιήσει το ενδιαφέρον των επισκεπτών σε θέματα αρχαίας τεχνολογίας. Εκεί φιλοξενήθηκαν παρουσιάσεις από Συντηρητές και Αρχαιολόγους – Φροντιστές, που πλαισιώθηκαν από προθήκες με σχετικά εκθέματα και τις βιντεοπροβολές που υπάρχουν μέχρι σήμερα. Στον χώρο αυτό το τμήμα συντήρησης, στα πλαίσια του προγράμματος Αρχαϊκά Χρώματα, οργάνωσε εργαστήρια με θέμα τον τρόπο λάξευσης και χρωματισμού του μαρμάρου. Επιλέχθηκαν τμήματα από αρχαϊκά γλυπτά της συλλογής και λαξεύτηκαν όμοια σε νέο μάρμαρο, τα οποία στη συνέχεια διακοσμήθηκαν χρωματικά, σύμφωνα με τις χρωστικές που ταυτοποιήθηκαν από την επιστημονική έρευνα στα αρχαία γλυπτά.

ΒΙΝΤΕΟ