23 Σεπτεμβρίου 2011

Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2011

Το Μουσείο Ακρόπολης γιορτάζει τις Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2011 την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2011 με διευρυμένο ωράριο λειτουργίας από τις 8 το πρωί έως τα μεσάνυχτα. Η είσοδος στο Μουσείο θα είναι ελεύθερη από τις 8 μ.μ. έως τα μεσάνυχτα.

Στον προαύλιο χώρο του Μουσείου, στις 8 μ.μ., το 17o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας Νύχτες Πρεμιέρας Conn-x θα παρουσιάσει τον Monsieur Minimal Full Band Live μαζί με την εκλεκτή προσκεκλημένη του Marietta Fafouti and Band. Η είσοδος στη συναυλία θα είναι ελεύθερη.

Monsieur Minimal

Ένας από τους πιο δημοφιλείς καλλιτέχνες της εγχώριας εναλλακτικής σκηνής και αγαπημένο παιδί των ραδιοφώνων, ο Monsieur Minimal θα εμφανιστεί στον προαύλιο χώρο του Μουσείου Ακρόπολης για ένα και μοναδικό live. Θα παρουσιάσει κάποια από τα κομμάτια του ντεμπούτου album του Lollipop αλλά και του δεύτερου ελληνόφωνου album του Πάστα Φλώρα στην πιο αγνή και παράλληλα αναλογική μορφή τους με στόχο να δώσει μια νέα προοπτική σε όλα τα τραγούδια που ξεχώρισε και αγάπησε το ελληνικό κοινό.

Marietta Fafouti and Band

Ιδιαίτερη προσκεκλημένη του, το ταλαντούχο και ανερχόμενο κορίτσι της αγγλόφωνης pop μουσικής σκηνής στη χώρα μας, η Μαριέττα Φαφούτη. Η χαρισματική τραγουδοποιός έρχεται με την μπάντα της για να χαρίσουν λίγο από το φως του καλοκαιριού. Μαζί θα παρουσιάσουν τραγούδια από το δίσκο της “Try a little romance”, ο οποίος κατάφερε να μπει στα top 10 των καλύτερων album της χρονιάς που πέρασε, αλλά και νέα τραγούδια καθώς και διασκευές.