24 Σεπτεμβρίου 2021 - 26 Σεπτεμβρίου 2021

Ένα μουσείο ανοιχτό σε όλους

Το Μουσείο Ακρόπολης συμμετέχει στον εορτασμό των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς με το πρόγραμμα «Ένα μουσείο ανοιχτό σε όλους», το οποίο απευθύνεται σε Δομές Φιλοξενίας Μεταναστών και Προσφύγων. Το κοινό ευρωπαϊκό θέμα του φετινού εορτασμού «Κληρονομιά ανοιχτή σε όλους» δίνει την ευκαιρία στο Μουσείο Ακρόπολης να προσεγγίσει ανθρώπους με διαφορετικές πολιτισμικές καταβολές, εμπειρίες και βιώματα, να ενθαρρύνει την εξοικείωσή τους με την ιστορία και τον πολιτισμό της χώρας που τους φιλοξενεί και να συμβάλλει στην κοινωνικοποίηση και την κοινωνική τους ένταξη. Μέσα από μία σειρά επιλεγμένων στάσεων, οι συμμετέχοντες θα γνωρίσουν τον βράχο της Ακρόπολης και τις μεγάλες στιγμές της ιστορίας του, την τέχνη και τους ανθρώπους που τη δημιούργησαν και θα ανταλλάξουν απόψεις και εμπειρίες με τους αρχαιολόγους που θα τους συνοδεύουν.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Ημέρες Παρασκευή 24/9, Σάββατο 25/9 & Κυριακή 26/9
Ώρες 9 π.μ., 11 π.μ., 1 μ.μ. & 3 μ.μ.
Διάρκεια 60 λεπτά
Συμμετοχή Έως 20 επισκέπτες ανά παρουσίαση, συμπεριλαμβανομένων των συνοδών και μεταφραστών. Οι εκπρόσωποι των Δομών που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα, παρακαλούνται να αποστείλουν τα αιτήματά τους μέχρι την Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου 2021 στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] και στο τηλέφωνο 210 9000900 εσωτ. 414. Θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας.
Μέτρα υγειονομικής προστασίας Η χρήση προστατευτικής μάσκας (δεν παρέχεται από το Μουσείο) και ατομικής ακουστικής συσκευής whisper (παρέχεται από το Μουσείο) είναι υποχρεωτική. Παράλληλα, οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να λάβουν υπόψη τυχόν πρόσθετα μέτρα υγειονομικής προστασίας κατά της διασποράς της covid-19, όπως θα έχουν διαμορφωθεί τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Παράλληλα, οι τακτικές θεματικές παρουσιάσεις των ίδιων ημερών θα πραγματοποιηθούν κανονικά:

Η χρήση των δεδομένων σας περιγράφεται στις ρυθμίσεις απορρήτου