27 Μαϊου 2011 - 28 Μαϊου 2011

Το Athens Dance Week στο Μουσείο Ακρόπολης

Με αφορμή το 10ο Φεστιβάλ Χορού (18-5-2011 έως 11-6-2011) που οργανώνει το Σωματείο Ελλήνων Χορογράφων και την πρώτη χρονιά που πραγματοποιείται το Athens Dance Week, το Μουσείο Ακρόπολης συμμετέχει στις «Εκτός σκηνής» εκδηλώσεις σε δημόσιους χώρους της Αθήνας, σε στούντιο χορού, εκθεσιακούς χώρους και μουσεία. Οι εκδηλώσεις της ATHENS DANCE WEEK εντάσσονται στο πρόγραμμα του ΥΠ.ΠΟ.Τ. ATHENS EVERY WEEK. Το Μουσείο φιλοξενεί στις 27 και στις 28 Μαΐου 2011 (στις 7:00 μ.μ.), στον προαύλιο χώρο του, μία παράσταση δομημένου αυτοσχεδιασμού και Contact Improvisation (site specific performance). Τέσσερις χορογράφοι ερμηνευτές ανταλλάσσουν προτάσεις, δημιουργούν συλλογικά και εμπνέονται από το περιβάλλον συνθέτοντας στη στιγμή.