25 Μαρτίου 2014 - 30 Ιουνίου 2015

Ο Παρθενώνας

Γιατί ο Παρθενώνας θεωρείται ένα εξαιρετικό μνημείο της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς; Για ποιους λόγους απασχόλησε σε τέτοιο βαθμό, τόσο τους προγενέστερους όσο και τους σημερινούς θεατές του;  Στη θεματική παρουσίαση «Ο Παρθενώνας» οι επισκέπτες συζητούν με τους Αρχαιολόγους – Φροντιστές ζητήματα που αφορούν στην αρχιτεκτονική, το διάκοσμο και τον τρόπο έκθεσής του, το συμβολισμό και την ιστορία του διάσημου αυτού μνημείου. Μπορούν επίσης να περιεργαστούν από κοντά τα αξεπέραστα γλυπτά του, αλλά και να θαυμάσουν από το διάφανο τοίχο του τρίτου ορόφου του Μουσείου τον ίδιο το ναό στο φυσικό του περιβάλλον.

Η παρουσίαση διευκολύνεται με τέσσερις ειδικές οθόνες στην Αίθουσα του Παρθενώνα με τρισδιάστατες παραστάσεις των λίθων και με τη χρήση φορητών ηλεκτρονικών μέσων. Η θεματική παρουσίαση ξεκίνησε το 2014 στο πλαίσιο του εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου.

Ελληνικά: κάθε Τρίτη, στις 12 το μεσημέρι

Αγγλικά: κάθε Τρίτη, στις 11 π.μ.

Γαλλικά: κάθε τελευταία Τρίτη του μήνα, στις 11 π.μ.

Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση.

Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.

Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.