20 Ιουνίου 2013 - 20 Ιουνίου 2013

Άγνωστες περιπέτειες των λίθων της ζωφόρου

Τί σημαίνουν οι διάσπαρτες οπές στερέωσης στην παράσταση του ιππέα με το ατίθασο άλογο της δυτικής ζωφόρου; Πώς έγινε η αποκόλληση της παράστασης του λίθου ΙΙΙ της νότιας ζωφόρου από το συνεργείο του Elgin to 1803; Ποιά ήταν τα στάδια λάξευσης του λίθου ΙΙ της βόρειας ζωφόρου; Τα σχέδια και οι λιθογραφίες ξένων περιηγητών που προηγήθηκαν του βομβαρδισμού του Παρθενώνα το 1687 από τον Morosini βοηθούν στην κατανόηση των αναπαραστάσεων των λίθων της ζωφόρου, ενώ η επανασυγκόλληση σκόρπιων θραυσμάτων που βρέθηκαν οδηγούν σήμερα στην τρισδιάστατη αποκατάστασή τους με συνδυασμό πρωτοτύπων και εκμαγείων. Οι επισκέπτες του Μουσείου θα ανακαλύψουν μαζί με τους Αρχαιολόγους – Φροντιστές τις ιστορίες των λίθων των τελευταίων 300 ετών, ενώ θα τοποθετηθούν στην Αίθουσα του Παρθενώνα τέσσερις ειδικές οθόνες, μία σε κάθε πλευρά της ζωφόρου, με τρισδιάστατες παραστάσεις των λίθων. Η θεματική παρουσίαση «Άγνωστες περιπέτειες των λίθων της ζωφόρου» πραγματοποιείται στο πλαίσιο του εορτασμού των τέταρτων γενεθλίων του Μουσείου Ακρόπολης την Πέμπτη 20 Ιουνίου 2013.

Ελληνικά: Πέμπτη 20 Ιουνίου 2013, στις 11 π.μ., 12 μεσημ., 1 μ.μ., 2 μ.μ., 5 μ.μ., 6 μ.μ., 7 μ.μ., 8 μ.μ., 9 μ.μ. / κάθε Σάββατο και Τρίτη, στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: Πέμπτη 20 Ιουνίου 2013, στις 11:30 π.μ., 2:30 μ.μ., 6:30 μ.μ. / κάθε Σάββατο και Τρίτη, στις 11 π.μ.
Συμμετοχή: Έως 20 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση.
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.