Μέτρα υγειονομικής προστασίας στο Μουσείο Ακρόπολης

Για την ασφάλεια όλων, το Μουσείο λειτουργεί με ελεγχόμενο αριθμό επισκεπτών τηρώντας όλα τα μέτρα υγειονομικής προστασίας.

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 4206/Β/12-9-2021, για την είσοδό σας στο Μουσείο παρακαλείστε να επιδείξετε ένα από τα εξής έγγραφα, μαζί με την αστυνομική σας ταυτότητα ή δίπλωμα οδήγησης ή διαβατήριο ή άλλο αποδεικτικό ταυτότητας, προκειμένου να διενεργείται έλεγχος ταυτοπροσωπίας:

• Πιστοποιητικό εμβολιασμού

• Πιστοποιητικό νόσησης με ισχύ έως 6 μήνες από τη διάγνωση

• Βεβαίωση αρνητικού εργαστηριακού rapid test 48 ωρών

Η παραπάνω υποχρέωση περιλαμβάνει ανηλίκους από 12 ετών και άνω.

Οι ανήλικοι από 5 έως 11 ετών δύνανται να προσκομίζουν, εναλλακτικά, δήλωση αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) 24 ωρών. Δήλωση αποτελέσματος self-test

Κατά την επίσκεψή σας στο Μουσείο, παρακαλείστε να λάβετε υπόψη σας τα εξής:

• Η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους τους επισκέπτες.

• Κατά την προσέλευση των επισκεπτών πραγματοποιείται ανέπαφη θερμομέτρηση.

• Οι επισκέπτες πρέπει να τηρούν την επιβαλλόμενη απόσταση 2 μέτρων ο ένας από τον άλλον.

• Οι επισκέπτες πρέπει να φροντίζουν την υγιεινή των χεριών τους. Υγρό αντισηπτικό χεριών διατίθεται στους χώρους του Μουσείου.

• Συστήνεται στους επισκέπτες η χρήση πιστωτικής κάρτας κατά τις συναλλαγές τους

Ομαδικές επισκέψεις - ξεναγήσεις

• Οι ομαδικές κρατήσεις (από 10 έως 20 άτομα) γίνονται είτε μέσω τηλεφώνου στο 210 9000903, Δευτέρα έως Παρασκευή, 9 π.μ. έως 5 μ.μ., είτε μέσω υποβολής ηλεκτρονικού αιτήματος στη διεύθυνση [email protected]

• Για τις ξεναγήσεις ομάδων από 5 άτομα και πάνω, η χρήση ακουστικών (whisper) είναι υποχρεωτική. Ο εξοπλισμός δεν διατίθεται από το Μουσείο.

Αναστέλλονται οι παρακάτω υπηρεσίες/παροχές του Μουσείου προς τους επισκέπτες για λόγους προστασίας:

• Εκπαιδευτικά και οικογενειακά προγράμματα

• Ακουστική ξενάγηση για ενήλικες και οικογένειες

• Δανεισμός οικογενειακών σακιδίων

• Δανεισμός παιδικών καροτσιών

• Δανεισμός Σύντομου Οδηγού Μουσείου σε γραφή Braille

• Χρήση Δωματίου Γονέων πρώτου ορόφου

• Χρήση Αναγνωστηρίου δευτέρου ορόφου

• Χρήση Κέντρου Πολυμέσων δευτέρου ορόφου

• Χρήση Παιδικής Γωνιάς δευτέρου ορόφου

[ τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 12 Σεπτεμβρίου, 2021 ]

Η χρήση των δεδομένων σας περιγράφεται στις ρυθμίσεις απορρήτου