Μέτρα υγειονομικής προστασίας στο Μουσείο Ακρόπολης

Οι επισκέπτες μπορούν να προμηθεύονται εισιτήρια είτε από τα ταμεία του Μουσείου είτε μέσω της υπηρεσίας e-ticketing.

Για την ασφάλεια όλων, το Μουσείο λειτουργεί με ελεγχόμενο αριθμό επισκεπτών τηρώντας όλα τα μέτρα υγειονομικής προστασίας.

Κατά την επίσκεψή σας στο Μουσείο, παρακαλείστε να λάβετε υπόψη σας τα εξής:

• Η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους τους επισκέπτες.

• Κατά την προσέλευση των επισκεπτών πραγματοποιείται ανέπαφη θερμομέτρηση.

• Οι επισκέπτες πρέπει να τηρούν την επιβαλλόμενη απόσταση 2 μέτρων ο ένας από τον άλλον.

• Οι επισκέπτες πρέπει να φροντίζουν την υγιεινή των χεριών τους. Υγρό αντισηπτικό χεριών διατίθεται στους χώρους του Μουσείου.

• Συστήνεται στους επισκέπτες η χρήση πιστωτικής κάρτας κατά τις συναλλαγές τους

Ομαδικές επισκέψεις - ξεναγήσεις

• Για τις ξεναγήσεις ομάδων από 5 άτομα και πάνω, η χρήση ακουστικών (whisper) είναι υποχρεωτική. Ο εξοπλισμός δεν διατίθεται από το Μουσείο.

• Σύμφωνα με το ΦΕΚ 2879/2-7-2021, οι ομαδικές επισκέψεις στο Μουσείο πραγματοποιούνται ως εξής:

1. Έως 10 άτομα με τους κανονισμούς που ίσχυαν μέχρι σήμερα (χρήση προστατευτικής μάσκας, απόσταση 2 μέτρων, ανέπαφη θερμομέτρηση).

2. Από 11 έως 20 άτομα, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που ορίζονται στο ΦΕΚ και πιο συγκεκριμένα:

Ο ξεναγός πρέπει να κατέχει πιστοποιητικό εμβολιασμού ή πιστοποιητικό νόσησης που εκδίδεται τριάντα (30) ημέρες μετά από τον πρώτο θετικό έλεγχο και που η ισχύς του διαρκεί έως εκατόν ογδόντα (180) ημέρες μετά από αυτόν.

Τα άτομα που ακολουθούν τον ξεναγό οφείλουν να επιδεικνύουν κατά την είσοδο ένα από τα παρακάτω έγγραφα:

- Πιστοποιητικό εμβολιασμού
- Βεβαίωση αρνητικού εργαστηριακού ελέγχου για κορωνοϊό COVID-19 με τη μέθοδο PCR που έχει διενεργηθεί εντός των τελευταίων εβδομήντα δύο (72) ωρών πριν την προγραμματισμένη ώρα ξενάγησης
- Βεβαίωση αρνητικού ελέγχου ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test) εντός σαράντα οκτώ (48) ωρών πριν την προγραμματισμένη ώρα ξενάγησης
- Πιστοποιητικό νόσησης που εκδίδεται (30) ημέρες μετά από τον πρώτο θετικό έλεγχο και η ισχύς του διαρκεί έως εκατόν ογδόντα (180) ημέρες μετά από αυτόν

Η ανωτέρω υποχρέωση περιλαμβάνει και ανήλικους από δώδεκα (12) ετών και άνω.

• Οι ομαδικές κρατήσεις (από 5 έως 20 άτομα) γίνονται είτε μέσω τηλεφώνου στο 210 9000903, Δευτέρα έως Παρασκευή, 9 π.μ. έως 5 μ.μ., είτε μέσω υποβολής ηλεκτρονικού αιτήματος στη διεύθυνση [email protected]

Αναστέλλονται οι παρακάτω υπηρεσίες/παροχές του Μουσείου προς τους επισκέπτες για λόγους προστασίας:

• Εκπαιδευτικά και οικογενειακά προγράμματα

• Ακουστική ξενάγηση για ενήλικες και οικογένειες

• Δανεισμός οικογενειακών σακιδίων

• Δανεισμός παιδικών καροτσιών

• Δανεισμός αμαξιδίων

• Χρήση Δωματίου Γονέων πρώτου ορόφου

• Χρήση Αναγνωστηρίου δευτέρου ορόφου

• Χρήση Κέντρου Πολυμέσων δευτέρου ορόφου

• Χρήση Παιδικής Γωνιάς δευτέρου ορόφου

[ τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 12 Ιουλίου, 2021 ]