Γύψινη αποκατάσταση του κορυφαίου ακρωτηρίου της στέγης του Παρθενώνα.

Πιο κοντά στον ουρανό: οι στέγες και τα στολίδια τους στην Ακρόπολη

Σάββατο, 29 Μαρτίου, 2014

Λαμπερά γλυπτά αγκάλιαζαν τις αρχιτεκτονικές φόρμες και ξεπρόβαλλαν από αυτές μαγνητίζοντας αναπόδραστα το βλέμμα του θεατή προς τα πάνω. Η λογική, η τεχνική και συχνά το υλικό των στεγών προκαλούν σήμερα έντονο ενδιαφέρον και θαυμασμό. Οι επισκέπτες περιεργάζονται τις ανωδομές γνωστών κτιρίων της Ακρόπολης μέσα στο Μουσείο και συζητούν με τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές για τη μορφή, τη δημιουργία και τη σημασία της αρχαίας στέγης. Η δράση διευκολύνεται με πλούσιο εποπτικό υλικό και με το «Εργαστήρι Τεχνών».

Η θεματική παρουσίαση «Πιο κοντά στον ουρανό: οι στέγες και τα στολίδια τους στην Ακρόπολη» συμπεριλαμβάνεται στις εναλλασσόμενες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης.

Ελληνικά: Σάββατο 29 Μαρτίου 2014, στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: Οι συζητήσεις του Σαββάτου μπορούν να γίνουν και στην αγγλική γλώσσα κατόπιν αποστολής αιτήματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση  learningattheacropolismuseum [dot] gr
Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα προκράτησης στο τηλέφωνο 210 9000900/εσωτ. 405, μόνο κάθε Τρίτη, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ. και κάθε Παρασκευή, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ.