Λεπτομέρεια από μελανόμορφο λέβητα με την υπογραφή του αγγειογράφου Σοφίλου με παράσταση του γάμου του Πηλέα και της Θέτιδας. Περίπου 580 π.Χ.

Πηλός και τέχνη στο Μουσείο Ακρόπολης

Σάββατο, 22 Μαρτίου, 2014

Τα αρχαία ελληνικά πήλινα αγγεία αποτελούν σήμερα συναρπαστικές πηγές, συχνά απρόσμενων, γνώσεων για την αρχαιότητα και πολλές φορές αριστουργηματικά καλλιτεχνήματα. Οι επισκέπτες εξερευνούν με τους Αρχαιολόγους- Φροντιστές τα αγγεία της συλλογής του Μουσείου, και συζητούν μαζί τους για τη χαρακτηριστική έντονη παρουσία σε αυτά επιγραφών και σκηνών εμπνευσμένων από το μύθο και τη ζωή, τη σχέση της κεραμικής με τη θρησκεία, τη διατροφή, το εμπόριο, τη δημιουργία και τη χρήση της.

Η θεματική παρουσίαση «Πηλός και τέχνη στο Μουσείο Ακρόπολης» συμπεριλαμβάνεται στις εναλλασσόμενες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης.

Ελληνικά: Σάββατο 22 Μαρτίου 2014, στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: Οι συζητήσεις του Σαββάτου μπορούν να γίνουν και στην αγγλική γλώσσα κατόπιν αποστολής αιτήματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση  learningattheacropolismuseum [dot] gr
Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα προκράτησης στο τηλέφωνο 210 9000900/εσωτ. 405, μόνο κάθε Τρίτη, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ. και κάθε Παρασκευή, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ.