Περίπατος δίπλα στη ζωφόρο του Παρθενώνα

Τρίτη, 25 Ιουνίου, 2013 - Τρίτη, 30 Ιουνίου, 2015

Παρουσίαση με θέμα την ιωνική ζωφόρο του Παρθενώνα. Οι επισκέπτες έχουν τη δυνατότητα να συζητήσουν με τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές του Μουσείου την πολλαπλή σημασία της ζωφόρου που εικονίζει θέμα εμπνευσμένο από την πιο λαμπρή γιορτή της Αθήνας, τα Παναθήναια. Παρουσιάζονται ζητήματα που αφορούν στη θέση και τη θέαση της ζωφόρου στον Παρθενώνα, τις παραστάσεις της και τη σημασία τους, στην αισθητική, στον τρόπο δημιουργίας της και στις περιπέτειές της έως σήμερα.

Η παρουσίαση διευκολύνεται με τέσσερις ειδικές οθόνες στην Αίθουσα του Παρθενώνα με τρισδιάστατες παραστάσεις των λίθων και με τη χρήση φορητών ηλεκτρονικών μέσων.

Η θεματική παρουσίαση «Περίπατος δίπλα στη ζωφόρο του Παρθενώνα» συμπεριλαμβάνεται στις μόνιμες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης.

Ελληνικά: κάθε Τρίτη, στις 12 το μεσημέρι
Αγγλικά: κάθε Τρίτη, στις 11 π.μ.
Γαλλικά: κάθε τελευταία Τρίτη του μήνα, στις 11 π.μ.
Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση.
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.