Η μακέτα της Ακρόπολης φτιαγμένη με LEGO®. Φωτογραφία: Γιώργος Βιτσαρόπουλος

Η Ακρόπολη με τουβλάκια LEGO® και πολλή φαντασία

Πέμπτη, 11 Δεκεμβρίου, 2014 - Κυριακή, 31 Δεκεμβρίου, 2017

Οι επισκέπτες μπορούν να θαυμάσουν για πρώτη φορά από κοντά την ευφάνταστη μακέτα φτιαγμένη με LEGO® που δώρισε πρόσφατα στο Μουσείο Ακρόπολης το Μουσείο Nicholson στο Πανεπιστήμιο του Σύδνεϋ, έπειτα από πρωτοβουλία του Michael Turner, επιμελητή του Μουσείου Nicholson. Η Ακρόπολη χτίστηκε αποκλειστικά από 120.000 τουβλάκια LEGO® σε περίπου 300 ώρες από τον Ryan McNaught και έχει ήδη προσελκύσει περισσότερους από 100.000 επισκέπτες στο Μουσείο Nicholson. Το Μουσείο Ακρόπολης ετοιμάζει παιδικά προγράμματα για το 2015 που θα δώσουν την ευκαιρία στους μικρούς επισκέπτες να πειραματιστούν κι εκείνοι με παρόμοια τουβλάκια. Η μακέτα βρίσκεται στον δεύτερο όροφο του Μουσείου Ακρόπολης, στον χώρο του Εργαστηρίου Τεχνών, δίπλα στο εστιατόριο. Η είσοδος των επισκεπτών στο Εργαστήρι Τεχνών είναι ελεύθερη.