Η Αίθουσα του Παρθενώνα στον τρίτο όροφο του Μουσείου Ακρόπολης [Φωτογραφία: Γιώργος Βιτσαρόπουλος © Μουσείο Ακρόπολης]

Ένας περίπατος στο χρόνο μέσα στο Μουσείο Ακρόπολης

Κυριακή, 9 Απριλίου - Δευτέρα, 31 Ιουλίου, 2017

Οι επισκέπτες έχουν τη δυνατότητα να ταξιδέψουν σε μακρινές εποχές του παρελθόντος σε έναν περίπατο μέσα σε όλους τους εκθεσιακούς χώρους του Μουσείου. Μετά την θεματική παρουσίαση, μπορούν να συνεχίσουν το ταξίδι τους στο χρόνο με τα βίντεο που προβάλλονται στον προθάλαμο της Αίθουσας του Παρθενώνα στον τρίτο όροφο του Μουσείου.

Χρήσιμες πληροφορίες

Ελληνικά: κάθε Κυριακή, στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: κάθε Κυριακή, στις 11 π.μ.
Γαλλικά: κάθε τελευταία Κυριακή του μήνα, στις 11 π.μ.

Συμμετοχή: Έως 40 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση. Εγγραφές γίνονται τις ημέρες των παρουσιάσεων στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας.

Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου της γενικής εισόδου (5 ευρώ).

Σημείο συνάντησης με τον Αρχαιολόγο-Φροντιστή: Στο γυάλινο δάπεδο στο ισόγειο του Μουσείου.

Η θεματική παρουσίαση «Ένας περίπατος στο χρόνο μέσα στο Μουσείο της Ακρόπολης» συμπεριλαμβάνεται στις μόνιμες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης.