Το «ανάγλυφο της θυσίας του χοίρου». Μια οικογένεια, γονείς και τρία παιδιά, προσέρχεται στη θεά Αθηνά προσφέροντας θηλυκό χοίρο για θυσία. Η έντονη προβολή των πτυχώσεων του χιτώνα της γυναίκας δεξιά δείχνει ίσως ότι κυοφορεί. 490-480 π.Χ. (Ακρ. 581).

Ανιχνεύοντας τη λατρεία στο Μουσείο Ακρόπολης

Σάββατο, 26 Απριλίου, 2014

Πώς ανακαλύπτουν οι αρχαιολόγοι τη λατρεία στην αρχαιότητα; Πώς προσπαθούν να ερμηνεύσουν τις πηγές που την αντανακλούν; Πώς μπορούμε  να αντιληφθούμε σήμερα σημαντικές αρχαίες λατρευτικές έννοιες και εκδηλώσεις, όπως το ιερό, την πομπή, τις αναίμακτες κι αιματηρές προσφορές, το χορό, τα λατρευτικά αγάλματα, τους ιερείς κλπ.; Οι επισκέπτες συζητούν με τους Αρχαιολόγους-Φροντιστές όλα τα παραπάνω μπροστά στους ναούς, τα τάματα και τις επιγραφές του Μουσείου.

Η θεματική παρουσίαση «Ανιχνεύοντας τη λατρεία στο Μουσείο Ακρόπολης» συμπεριλαμβάνεται στις εναλλασσόμενες θεματικές παρουσιάσεις του Μουσείου Ακρόπολης.

Ελληνικά: Σάββατο 26 Απριλίου 2014, στη 1 μ.μ.
Αγγλικά: Οι συζητήσεις του Σαββάτου μπορούν να γίνουν και στην αγγλική γλώσσα κατόπιν αποστολής αιτήματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση  learningattheacropolismuseum [dot] gr
Συμμετοχή: Έως 30 επισκέπτες ανά θεματική παρουσίαση
Η θεματική παρουσίαση είναι ελεύθερη. Απαραίτητη προϋπόθεση μόνο η έκδοση εισιτηρίου γενικής εισόδου.
Δελτία συμμετοχής θα βρείτε καθημερινά στο Γραφείο Πληροφοριών στην είσοδο του Μουσείου. Τηρείται σειρά προτεραιότητας. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα προκράτησης στο τηλέφωνο 210 9000900/εσωτ. 405, μόνο κάθε Τρίτη, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ. και κάθε Παρασκευή, από τις 9:30 π.μ. έως τις 10:30 π.μ.